31 01 2007

İKİ ŞİŞ İLE ÇORAP ÖRGÜSÜ

 

 

     Merhaba arkadaşlar çorap örmek zor bir iştir.Çoğunlukla 5 şiş ile örülür.Ama ben size çok kolay bir çorap örgüsü anlatmaya çalışacağım.Bu çorapları annem örüyor.Ben pek beceremiyorum.Annemin tarifine göre anlatmaya çalışacağım.Çorabın burnu ile başlanıyor.Parmakların ucu genişliği kadar sayı ile başlanır.Dikiş payıda hesaplanır.Çorabın yana gelen tarafından örgünün yüzünden dörder sayı artırılır.Ayak kısmının uzunluğu kadar örülür.

                                                                                                                                                                                       

 

 

 

Bir kenardan 13 sayı örüp tekrar örerek geri dönüyoruz.Diğer sayılara hiç dokunmuyoruz.5 sayı kalıncaya kadar gidip sonuna kadar geri dönüyoruz.Daha sonra kalan 5 sayıyı artırarak yine 13 sayıya geliyoruz.Aynı şeyi öbür kenarada yapıp tekrarlıyoruz.Böylece çorabın topuğunu yapmış olduk.

 

 

 

 

Topuk yapıldıktan sonra sıra uzunluğuna geldi. Çorabımızın uzunluğunu istediğimiz kadar örüyoruz. Lastiğinide ördükten sonra yukarıdaki şekilde oluyor.Daha sonra iki kenarını birleştirerek dikiyoruz.

 

 

 

Evet çorabımız artık giyilmeye hazır.Elimden geldiği kadar sizlere anlatmaya çalıştım.Fakat anlatması yapmasından zormuş.Bunuda annem söylüyor.Anlatması için annemi biraz bunalttım galiba.Umarım anlatabilmişimdir.

                                                 

 

 

2255
0
0
Yorum Yaz